تقویم

<>
شيدسچپج
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

گالری تصاویر

مرکز آموزشی درمانی

مرکز درمانی کوثر
مرکز درمانی حضرت امام صادق(ع)
مرکزدرمانی فاطمه الزهرا(س)
مرکزآموزش درمانی حضرت علی
مرکزآموزش درمانی شهید رجائی
Øمیکروبیوتا چیست ؟

Øپروبیوتیک چیست ؟

Øتب کریمه-کنگ

Øفعالیت فیزیکی 
 
1
اطلس سلولهای انساناطلس سلولهای انسان
دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) وهاروارد در آمریکا و موسسه سانگر و ولکام تراست در انگلیس در ابتکارعملی جهانی٬ تصمیم گرفته‌اند اطلس جامع و گسترده‌ای از سلول‌های بدن انسان تهیه کنند. هدف این پروژه طبقه‌بندی انواع سلول‌های بدن و دسته‌بندی ویژگی‌های آنها در تمام بافت‌ها و اندام‌های بدن میبا‌شد. 
بدن انسان شامل بیش از ۳۷ تریلیون سلول است که به حدود ۱۰۰ نوع مختلف تقسیم بندی می شوند اما محققان هنوز تعداد دقیق سلول‌ها و انواع مختلف آنها را به درستی نمی‌دانند.
در کنفرانسی که هفته گذشته در لندن برگزار شد، یک گروه بین المللی از دانشمندان از برنامه های خود برای توسعه اولیه این نقشه خبر دادند. در این پروژه دانشمندان می توانند هر یک از سلول ها را به طور مجزا بررسی کرده٬  DNA آن ها را آزمایش کنند و ببینند که هر یک از آن ها چگونه  کار می کنند، چه نوع مولکول هایی را می سازند، طی شرایط خاص چگونه عمل می کنند و چگونه با سلول های اطراف خود رابطه برقرار می کنند. این نقشه قرار است شامل نوعی موقعیت مختصاتی باشد که توسط آزمایشگاه هایی در سراسر دنیا اجرا می شود تا سلول هایی را که در ایفای نقش در هر قسمت از بدن دخیل هستند، شناسایی و توصیف کند. درواقع این نقشه نوعی google map برای سلول های بدن است.
تهیه این نقشه جامع به دانشمندان کمک می‌کند تصویردقیق تری ازبیماری، سلامتی٬ رشد وفیزیولوژی بدن و درک بهتری از بروز بیماری‌هایی چون آلزایمر، آسم و سرطان پیدا کنند. 
این اطلس پس از تکمیل بصورت رایگان در اختیار تمامی دانشمندان سراسر دنیا قرار خواهد گرفت.
 
منبع خبر: سایت رسمی خبرگزاری ایسنا

 
1
درمان نابینایی با کاشت پروتز در چشمدکتر نادر پوراتیان جراح مغز و اعصاب از دانشگاه UCLA  با کاشت پروتز در چشم یک بیمار نابینای 30 ساله و تحریک کورتکس بینایی، موفق به بازگرداندن بینایی وی شد.
در جریان این عمل پس از کاشت پروتز در چشم  بیمار، وی قادر به درک و دریافت phosphène یا نقاط نورتکی بوده و دچار هیچگونه عوارض جانبی به دلیل انجام این عمل نشده است. phosphène پدیده‌ای است که در آن احساس دیدن یک نور یا نمایان شدن لکه‌هایی در میدان بینایی حتی در زمان بسته بودن چشم در انسان بوجود می‌آید. این پروتز وارد مجاری چشم شده و سیگنال‌های بی سیم را به طور مستقیم به مغز فرستاده و با تحریک قشر بینایی، بینایی را به افراد نابینا باز می‌گرداند.
 در سال 2013 نیز دکتر نادر پوراتیان یک ضربان ساز (pace maker) مغز را در سر یک مرد 39 ساله در بیمارستان UCLA آمریکا کار گذاشت. این بیمار به علت رعشه دست که در سال 20066 آغاز شده بود، توانایی‌های خود در انجام کارها به خصوص نواختن گیتار را از دست داده بود.
منبع: ایسنا

 

ویتامین D و سرطان پستان

ویتامین D  و سرطان پستان


یک پژوهش جدید ارتباط بین میزان زنده ماندن افراد مبتلا به سرطان پستان با سطح ویتامین D بدن آنها را نشان داده است.
مطالعات قبلی نشان داده‌اند که متابولیت فعال ویتامین D که کلسیتریول نام دارد می‌تواند خواص ضد سرطان داشته باشد. به کار  بردن کلسیتریول در موش‌ها به جلوگیری از تکثیر و رشد سلولهای سرطانی، کاهش تشکیل عروق خونی تومور و تحریک مرگ سلولی کمک می‌کند.
در این پژوهش جدید٬ سطح  نشانگر 25 هیدروکسی ویتامین (25OHD) Dو ارتباط آن  با میزان زنده ماندن فرد مبتلا به سرطان روی 1666 زن مبتلا به سرطان پستان بررسی شد. آنها بیماران را به عنوان بخشی از این پژوهش در فواصل منظم 12، 24، 48، 72 و 96 ماه آزمایش و بررسی کردند. متوسط ​​سن بیماران تحت نظارت 58.7 سال بود .به طور کلی، نیمی از بیماران دچار کمبود ویتامین D بوده و بیش از یک سوم آنها دارای سطوح نامناسبی از ویتامین D بودند. محققان در این پژوهش دریافتند که زنان مبتلا به تومورهای پیشرفته، دارای سطح پایین‌تری از نشانگر ویتامین D هستند.
اگرچه هنوز آزمایش‌های بالینی برای اثبات این امر تکمیل نشده است ولی برخی از مطالعات بالینی و پیش بالینی نشان می‌دهد که اجتناب از کمبود ویتامین D و مصرف مکمل‌های آن می‌تواند یک راه مقرون به صرفه و امن برای جلوگیری از سرطان پستان و بهبود وضعیت بیمارانی باشد که به سرطان مبتلا شده‌اند.
 
منبع : JAMA Oncology. doi:10.1001/jamaoncol.2016.4188
Published online November 10, 2016.                   
 

تولید تارعنکبوت مصنوعی
تولید تارعنکبوت مصنوعی
محققان مرکز تحقیقات بیومدیکال و شیمی سوئد موفق به ساخت تار عنکبوت مصنوعی شدند. عنکبوت‌ها از طریق عبور دادن محلولی از جنس پروتئین از درون یک لوله بسیار باریک، تار خود را تولید می‌کنند. در این فرآیند به دلیل فشار زیاد لوله، مولکول‌های پروتئین با یکدیگر پیوند برقرار کرده و یک تار محکم را تشکیل می‌دهند. 
ابزار تولید شده توسط محققان نیز با استفاده از سازو کار مشابه، دو پروتئین طبیعی را که در بدن عنکبوت‌ها وجود دارد، با یکدیگر ترکیب کرده و ماده‌ای به نام  spidroin که استحکام آن نزدیک به تار عنکبوت است را تولید کردند. این ماده جدید ، قابلیت تجزیه در محیط زیست را دارد و تولید آن بسیار  ارزان تمام می‌شود. البته هنوز این ماده قابلیت تولید انبوه را ندارد. در واقع فعلا تنها یک نمونه از دستگاه تولید تارعنکبوت موجود است و این ابزار یک کیلومتر تار تولید کرده است.  
تار عنکبوت در قطر مساوی، پنج برابر محکم تر از فولاد است، قابلیت کشش خوبی دارد، طول عمر آن زیاد است، ضد آب است و حتی قابلیت استفاده  در ساخت قلب مصنوعی نیز دارد. متداول‌ترین کاربرد بالقوه تار عنکبوت در ساخت پارچه‌های بسیار محکم است که کاربردهای فراوانی در صنایع نظامی و تجاری دارد.
 
منبع        (2017)     Nature Chemical Biology
doi:10.1038/nchembio.2269


                 

 
بيشتر
سه‌شنبه 25 تير 1398   23:09:30

دسترسی سریع
نظر خواهی

میزان رضایت شما از اطلاعات موجود دروب سایت دانشکده پزشکی در چه حدی است؟
   
عالی
خوب
متوسط
ضعیف